2024-08-01 ProductNews

Riešenie s výmenníkom tepla WideGap využíva potenciál rekuperácie odpadového tepla na úsporu energie

Zachytávanie energie z pary odchádzajúcej zo sušičky liehovarníckych výpalkov s rozpustnými zložkami (DDGS) v záverečnej fáze procesu výroby etanolu umožnilo jednému výrobcovi v Austrálii znížiť celkovú spotrebu energie, ušetriť peniaze a zlepšiť udržateľnosť svojej činnosti. Zámerom podniku bolo spätné získavanie tepla, ktoré sa v procese sušenia uvoľňovalo do ovzdušia. Tento proces predstavuje poslednú fázu výroby sušených liehovarníckych výpalkov s rozpustnými zložkami (DDGS) ako cenného vedľajšieho produktu vo výrobe etanolu.

 

V spolupráci so spoločnosťou Alfa Laval sa podnik rozhodol nainštalovať tri výmenníky tepla WG350S WideGap − dva v prevádzke a jeden v pohotovostnom režime − na zachytávanie a kondenzáciu vodnej pary uvoľňovanej zo sušičiek, aby sa výsledná horúca voda mohla použiť inde v procese výroby etanolu.

„Inštalácia týchto jednotiek, ktorá má byť dokončená v závere tohto roku, umožní rekuperáciu 7 392 kWh tepla za hodinu vo forme horúcej vody s teplotou 90 °C, ktorá sa bude využívať ako zdroj tepla na viacero ohrevných účelov v procese výroby etanolu,“ vysvetľuje Eser Aydin, vedúci aplikačný inžinier pre globálne procesné technológie v spoločnosti Alfa Laval. „Tým sa zníži potreba aktívnej tvorby pary na tieto úlohy a zároveň aj celková spotreba energie závodu.

Technológia doskových výmenníkov tepla WideGap spoločnosti Alfa Laval je obzvlášť vhodná na zachytávanie tepla z pary zo sušičiek,“ vraví Eser. „Môžeme nakonfigurovať konštrukciu s veľmi miernym poklesom tlaku, ktorý nenaruší proces sušenia. Vyrábame horúcu vodu s teplotou 90 °C a s parou s teplotou 93 °C. Tento trojstupňový rozdiel možno dosiahnuť len pomocou technológie doskových výmenníkov tepla, čo je dôležité, pretože čím teplejšou vodou disponujete, tým je užitočnejšia a tým viac možností máte na jej využitie v iných procesoch, ktoré plnia funkciu ohrevu.“

 

Energy-hunters-beer-illustration..jpg

 

Na záver Eser dodáva, že použitie tejto technológie na zachytávanie odpadového tepla je atraktívnou možnosťou pre výrobcov etanolu, ktorí chcú ušetriť energiu, znížiť náklady a zlepšiť udržateľnosť svojej činnosti.

„Technológia doskových výmenníkov tepla umožňuje premeniť odpadové teplo z pary zo sušičiek na využiteľnú energiu,“ hovorí. „Opätovné využitie energie, ktorá sa predtým vypúšťala do atmosféry, sa môže pre manažérov prevádzok stať zlatou baňou!“

Biorafinácia etanolu – príležitosti

Keďže je čoraz väčšou snahou zužitkovať príležitosti na zlepšenie ziskovosti získavaním predajných produktov z toho, čo sa predtým považovalo za odpad z priemyselných procesov, skúmajú výrobcovia etanolu v rastúcej miere možnosti opätovného využitia etanolu, a najmä vedľajších produktov z výroby etanolu z kukurice alebo zo pšenice na výrobu produktov s pridanou hodnotou. Tie zahŕňajú širokú škálu sypkých chemických látok, jemných chemikálií, olejov, plastov, rozpúšťadiel a vlákien, k najcennejším produktom získaným z týchto vedľajších produktov však patrí kukuričný olej a bielkoviny. Z vedľajšieho produktu pritom možno získať len pomerne malé množstvo týchto látok, no zároveň s podstatne vyššou hodnotou ako samotný etanol. Okrem zlepšenia ziskovosti výrobcov etanolu sa tým aj znižuje ekologická stopa, keďže je tak možné vyrobiť viac z menších množstiev.

Štítky

All