História spoločnosti

Spoločnosť Alfa Laval bola založená v roku 1883 a postupne, vďaka významným míľnikom, sa Alfa Laval stala uznávanou medzinárodnou spoločnosťou a celosvetovým lídrom v technológiách pre prenos tepla, separáciu a dopravu kvapalín.

1845

Zakladateľ Alfa Laval, Gustaf de Laval, sa narodil v provincii Dalarna vo Švédsku.

1877

Na vývoji odstredivého separátoru začína Gustav de Laval pracovať po prečítaní článku v nemeckom periodiku „Milchzeitung“.

1879

Prvý separátor je predvedený v Štokholme. Tento separátor má kapacitu 130 litrov/hod.

1883

Gustaf de Laval a jeho partner Oscar Lamm zakladajú spoločnosť AB Separator. De Laval Cream Separator Co. vzniká v USA. To je začiatok rastúcej medzinárodnej firmy. 

1888

Týmto krokom začína predaj prvých čerpadiel. Tie sa používajú k odčerpaniu odstredeného mlieka z odstredivého separátora. 

1889

Nemecký vynálezca Clemens von Bechtolsheim získava patent na kónické kovové disky. Použitím týchto tzv. Alfa diskov sa kapacita separátorov mnohonásobne zvyšuje.

1890

Alfa Laval predstavuje prvý separátor na svete, ktorý využíva technológiu Alfa disk. Zavádza sa prvé zariadenie na pasterizáciu mlieka. 

1898

Vo výrobnej linke zákazníka je po prvý raz inštalovaný separátor kvasníc. 

1910

Gustaf de Laval začína pracovať na návrhu dojacieho stroja. 

1913

Gustaf de Laval umiera vo veku 67 rokov. Behom svojho života získal 92 švédskych patentov a zriadil 37 spoločností. Na náhrobku má vyryté: "The Man of High Speed".

1916

Alfa Laval predáva prvý separátor na čistenie oleja.

1919 – 1936

V Dánsku, Južnej Afrike, Fínsku, Austrálii, na Novom Zélande, v Poľsku, v Juhoslávii a v Írsku sa formujú dcérske spoločnosti.

1933

Na výstave v Berlíne je predstavený prvý hermetický separátor na svete.

1938

Alfa Laval predstavuje svoj prvý výmenník tepla. Pontus Hytte, syn známeho švédskeho maliara Carla Larssona, presúva vývoj a výrobu výmenníkov tepla do Lundu. 

1951

Prebieha predaj “samočistiaceho” odstredivého separátora a dekantačných odstrediviek.

1958

Vo švédskej mliekarni je inštalovaný prvý systém CIP.

1961

V Taliansku je inštalovaný prvý procesný systém na sterilizáciu. To predstavuje významný prelom v odvetví mlieka a mliečnych výrobkov.

1962

Kniha Rachel Carson “Tichá jar” rozpútava debatu o životnom prostredí a používaní jedovatých chemikálii.

1965

Alfa Laval je prvá v oblasti riadeného výrobného procesu. Spoločnosť dodáva do Švajčiarskej mliekarne prvý veľký automatický systém umožňujúci riadiť a kontrolovať celý závod. 

1971

Fúzia – Alfa Laval získava majoritný podiel v dánskej spoločnosti Lavrids Knudsen Maskinfabrik.

1976

Prenos tepla. V medzinárodnom výrobnom centre v Lunde vo Švédsku bol otvorený tretí priemyslový areál spoločnosti Alfa Laval. V tomto areáli sa nachádza sídlo spoločnosti, oddelenie výskumu a vývoja a výrobný závod. 

1978

Alfa Laval uvádza na trh úplne novú konštrukciu tesnenia rozoberateľných výmenníkov tepla, ktor umožňuje zákazníkovi vymieňať tesnenia na doskách svojpomocne. 

1983

Alfa Laval oslavuje 100. výročie svojej existencie.

1991

Spoločnosť Alfa Laval prechádza do súkromného vlastníctva.

1993

Alfa Laval sa stáva nezávislou priemyselnou skupinou v rámci Tetra Laval Group. Činnosti spojené so spracovaním potravín sú integrované do podnikania spoločnosti Tetra Pak. Hospodárske zariadenia a systémy sú reorganizované do novej priemyselnej skupiny Alfa Laval Agri.

1996

Bola otvorená nová továreň pre výmenníky tepla, zariadenia pre manipuláciu s kvapalinami a moduly pre potravinársky a nápojový priemysel v Kaliningrade. Továreň je jednou z najmodernejších v Rusku.

1999

Spoločnosť Alfa Laval uviedla na trh novú, prevratnú metódu nakladania s olejom na palube lodí – separačnú jednotku.

2000

Investičná spoločnosť Industri Kapital kupuje Alfa Laval Group. Zámerom spoločnosti Industri Kapital je naďalej rozvíjať globálne vedúce postavenie spoločnosti Alfa Laval v rámci svojich kľúčových technológii – separácia, prenos tepla a manipulácia s kvapalinami, so zámerom zverejniť akcie behom päťročného obdobia. 

2001

Veľká reštrukturalizácia. Alfa Laval je rozdelená na jednotlivé obchodné divízie so zameraním na rozdielne potreby zákazníkov. Poslaním spoločnosti je: “Pre svojich zákazníkov optimalizovať výkonnosť ich technologických procesov. Teraz a aj v budúcnosti”.

2002

Alfa Laval sa vracia na štokholmskú burzu cenných papierov. Hlavná stratégia je vytvorenie ziskového rastu, a to ako organicky, tak prostredníctvom akvizícií, ktoré v roku 2002 zahŕňajú dve dánske spoločnosti: Danish Separation System A/S(DSS), špecialista na membránovú filtráciu pre farmaceutický a potravinársky priemysel a spoločnosť Toftejorg Group, popredný svetový dodávateľ moderných systémov čistenia nádrží. 

2003

Na trh je uvedený výmenník AlfaNova, nový typ doskového výmenníka tepla, založený na patentovanej metóde spájkovania dosiek Alfa Laval s názvom AlfaFusion. Mimoriadna odolnosť voči únave materiálu, teplotám a tlakom, otvára nové a zaujímavé možnosti v súčasných aj budúcich aplikáciách.

2004

Lars Renström je vymenovaný za nového generálneho riaditeľa a prezidenta Alfa Laval Group. Jeho dovtedajšie pracovné úspechy v rôznych švédskych priemyselných spoločnostiach sú značné. Alfa Laval a Haldex, nadnárodný dodávateľ technológie vozidiel, spolu vytvorili spoločnosť Alfdex AB, ktorá dodáva nimi vyvinuté riešenia pre čistenie plynov z dieselových motorov, aby vyhovela stále prísnejším emisným predpisom.

2005

Spoločnosť Packinox S.A. vo Francúzsku je svetovým lídrom v oblasti veľkých zváraných doskových výmenníkov tepla pre ropné, plynárske a rafinérske aplikácie. Akvizíciou Packinox S.A. Alfa Laval posilňuje v týchto oblastiach. 

2006

V spolupráci so spoločnosťou Wellenius Water bolo navrhnuté zariadenie Pure Ballast, ktoré bez použitia chemikálií chráni morské ekosystémy pred invazívnymi druhmi prepravovanými v balastnej vode na palube lode. 

2007

Alfa Laval kupuje holandskú spoločnosť Helpman a fínsku Fincoil – dvoch veľkých európskych výrobcov vzduchových výmenníkov tepla.

2010

Alfa Laval je oficiálnym partnerom švédskeho pavilónu na svetovej výstave World Expo v Šanghaji: “Lepšie mesto, lepší život”.

2011

Alfa Laval získava Aalborg Industries a okrem iného posilňuje svoju ponuku predovšetkým o námornú prepravu. Aalborg Industries je zatiaľ najväčšou akvizíciou Alfa Laval.

2014

Alfa Laval otvára v dánskom Aalborgu svoje nové skúšobné a školiace stredisko pre produkty a aplikácie v oblasti lodnej a námornej dopravy. 

2016

Novým generálnym riaditeľom spoločnosti sa stáva Tom Erixon.

 

Black and white portrait photography of Gustaf de Laval

   

Separator drawing 200x335

   

1st phe 200x253